Sprzęt komputerowy

HP ProBook 650

probook

Hewlett- Packard ProBook 650 jest to laptop biznesowy, średniej klasy. W hierarchii modeli Hewlett-Packard możemy go ulokować pomiędzy tańszym ProBookiem 450, a droższym ZBookiem 15.

Wizualnie ProoBook 650 wygląda bardzo ładnie ? może się podobać. Ma stonowane kolory, a jego wystrój zewnętrzny jest odpowiedni do użytku firmowego. Kolory jakie mu towarzyszą to: srebrny i czarny. Plecy pokrywy matrycy zostały wykończone gumowym tworzywem. Pod względem jakości i sztywności obudowy dolnej, nie możemy się do niczego przyczepić. Obudowa jest wykonana solidnie i odporna na wykrzywianie. Obudowa górna (plecy matrycy) w przeciwieństwie do dolnej, nie jest już tak solidnie wykonana. Nie jest zbyt odporna na nacisk od tyłu. Konstrukcja obudowy pozwala na dostanie się do podzespołów, zwykłemu użytkownikowi. Nie potrzebne są żadne narzędzia do rozkręcania ? dolną klapę zdemontujemy po przesunięciu suwaka. Użytkownik dostanie się wtedy do pamięci RAM, dysku twardego, baterii BIOS-u, karty WiFi, procesora, a także do wentylatora. Pojemność dysku twardego, zamontowanego fabrycznie, to 500GB i prędkość 7200 obr/min.

Omawiany model, jest dość bogaty w złącza/gniazda/porty. Rozmieszczenie ich na obudowie jest dobrze zaplanowane. ProBook 650 posiada 5 portów USB 3.0, DisplayPort ? wyjście cyfrowego sygnału wideo, gniazdo zasilające, port Rj45, gniazdo audio, czytnik kart pamięci, czytnik Smart Card, VGA, gniazdo blokady Kensingtona, a na spodzie laptopa znajduje się złącze do stacji dokującej. Dodatkowo laptop wyposażony jest, w już bardzo rzadko spotykany, port szeregowy. ProBook 650 ma klawiaturę wyspową, bez podświetlenia. Powierzchnia klawiszy jest płaska i chropowata, a skok klawiszy jest krótki, stawiający opór. Faktura touchpada, jest taka sama jak otaczająca go obudowa. Umożliwia on bardzo precyzyjne sterowanie kursorem, a przyciski touchpada mają krótki skok.

Producent zastosował w tym laptopie, matową matrycę o przekątnej 15,6 cala, a rozdzielczość w jakiej pracuje to 1366×768 pikseli. Ten model może mieć również wyświetlacz Full HD.

Średnia luminacja przy maksymalnej intensywności podświetlenia ekranu, jest raczej słaba. Podobne odwzorowanie kolorów możemy zauważyć w laptopach z dolnej półki, do których omawiany model się raczej nie zalicza. Matryca ProBooka 650 charakteryzuje się niską jasnością obrazu oraz słabym kontrastem, co świadczy o tym, że nie jest odpowiednia do pracy na zewnątrz. W pomieszczeniu, o niskim nasłonecznieniu, nie ma problemów z czytelnością obrazu. Kąty widzenia matrycy są słabe, przy większych odchyleniach obraz traci na jakości.

HP ProBook 650 wyposażony jest w procesor Intel Core i3-4000M. Jego bazowa częstotliwość taktowania wynosi 2,4 GHz i jest to wartość maksymalna. Za grafikę, w tym laptopie odpowiada, zintegrowany z procesorem, układ HD Graphics 4600, a jego częstotliwość taktowania wynosi 200-1100 MHz.

Opisywany laptop jest dość cichy. Pracujący wentylator nie jest szczególnie głośny, a gdy przestaje pracować, wówczas słychać tylko dysk twardy. Przy zwykłej pracy (dokumenty tekstowe) natężenie hałasu to ok. 31 dB. Przy średnim obciążeniu, laptop generuje szum ok. 35 dB, a przy maksymalnym obciążeniu ok. 36 dB. Wnioskując różnica w wydawanych dźwiękach jest stosunkowo mała.                Worker using the HP ProBook 640/650 in a warehouse

Notebook wyposażony jest w średniej jakości głośniki, wytwarzany przez nie dźwięk jest słaby, a także brakuje w nim basu. Producent umieścił je za klawiaturą.

ProBook 650 posiada akumulator o pojemności 55 Wh. Podczas zwykłego użytkowania, redagowania/czytania tekstu, potrafi utrzymać się bez zasilania zewnętrznego, niecałe 8 godzin. Podczas korzystania z Internetu przez WiFi, utrzymuje się ok. 5 godzin, a przy większym obciążeniu, takim jak np. oglądanie filmów, akumulator wytrzymuje niecałe 4 godziny.

Podsumowując Hewlett Packard ProBook 650, jest wydajnym laptopem, a do tego cichym podczas pracy. Jego mocnym atutem jest bogate wyposażenie w złącza zewnętrzne, a możliwość podłączenia stacji dokującej pozwala na poszerzenie ich gamy. Port szeregowy, który jest prawie niespotykany we współczesnych laptopach, jest jego dodatkowym plusem. Czas pracy akumulatora przedstawia się całkiem dobrze. Jedyną wadą jaką udało nam się zauważyć, jest słaba matryca (mówiąc o wersji podstawowej HD Ready, matryca Full HD powinna zaoferować lepszą jakość obrazu).

Jeśli posiadasz laptopa ProBook 650 i masz z nim jakiś problem możesz skorzystać kilku serwisów na terenie Warszawy.