Sprzęt komputerowy

Na zakupy po laptopa

acer_aspire_V5

W sprzedaży dostępne są setki laptopów, a każdy z nich ma zarówno wady jak i zalety. Dobry laptop to nie dla każdego taki sam. Wybór idealnego laptopa jest zależny od indywidualnych potrzeb i planowanych zastosowań.

Przy wyborze laptopa należy zwrócić uwagę na:

Wydajność

Komputer czasem służy tylko do przeglądania internetu czy tez pisania dokumentów, ale czasami wykorzystywany też jest oglądania filmów i do gier. Dlatego tez oczekuje się od niego przede wszystkim szybkiego wykonywania powierzonych mu zadań. Wymaga to szybkiego procesora, wydajnego układu graficznego, odpowiedniej ilości pamięci RAM, jak również szybkiego dysku.

Ekran

Przy wyborze laptopa warto zwrócić uwagę na parametry ekranu takie jak rozdzielczość Full HD, która zapewni dużą szczegółowość obrazu, oraz na to czy matryca wykonana jest w technologii IPS. Parametr ten zagwarantuje barwy bardo dobrej jakości orz szeroki kąt widzenia. Ważnym czynnikiem jest matowa powłoka ekranu, która eliminuje odbicia światła. Jeżeli chodzi o przekątną ekranu to do pracy w domu odpowiednie są 15-17?. Natomiast jeżeli laptop często jest przenoszony, transportowany lepiej wybrać coś lżejszego, czyli te z ekranami 13-14?.acer_aspire_V5

Waga i wymiary

Tak jak w przypadku wymiaru matryc, wagę i wymiary laptopa bierze się pod uwagę w zależności od tego gdzie się z komputera korzysta. Jeżeli korzystamy z komputera poza domem to warto wybrać laptopa z serii ultrabooków, których grubość jest na poziomie 2 cm i gwarantuje wagę około 2 kilogramów. Jeżeli laptop stoi w domu i pełni raczej funkcję komputera stacjonarnego to jego waga i wymiary są raczej nieistotne.

Czas pracy na baterii

Jest to bardzo istotny czynnik, szczególnie jeżeli pracujemy poza domem. Raz naładowany akumulator powinien wystarczyć na cały dzień pracy, czyli na około 8-10 godzin. Niestety jest to możliwe jedynie przy niezbyt wydajnych komputerach, bo im wyższa wydajność, tym czas pracy na baterii jest krótszy.

Porty i interfejsy

Przy codziennej pracy najistotniejszy jest interfejs wi-fi do połączenia z internetem i port USB do podłączenia myszy czy pendrive. Interfejs Wi-Fi powinien być zgodny z najnowszym standardem 802.11ac, natomiast USB ? ze standardem 3.0. Poza wyżej wymienionymi przydają się również inne porty jak np. HDMI, które służy do podłączenia do telewizora, a do bezprzewodowego przesłania obrazu na telewizor lub monitor ? funkcja WiDi (Wireless Display). Dodatkowo interfejs bluetooth ułatwi wymianę danych ze smartfonem, a czytnik kart pamięci z aparatem. Praca poza domem jest możliwa dzięki wbudowanemu modemowi 3G, a wbudowany odbiornik GPS pozwoli na wykorzystanie laptopa jako nawigacji.

Wykonanie

Na koniec uwagę trzeba też zwrócić na estetykę wykonania i oczywiście wygląd. Laptop musi być dobrze złożony, a elementy dobrze spasowane. Cała konstrukcja powinna być sztywna, aby sprzęt nie wyginał się w rękach. Modne i często używane ostatnio aluminium często jest podatne na wgniecenie czy zarysowania tak samo jak błyszczący plastik. Zalecany jest wybór laptopa z obudową matową. Wykonanie wpływa także na niezawodność sprzętu. Dobrze byłoby, aby działało bez zarzutu nie tylko przez dwa lata trwania okresu gwarancyjnego, ale również przez kolejny rok lub dwa. :)

 

Podziękowania dla pracowników Serwislaptopowlrc.pl  za bezpłatne przekazanie informacji